Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Scalea

Obranná věž Talao v letovisku ScaleaLetovisko Scalea se nachází v severní části západního pobřeží Kalábrie nedaleko národního  parku Pollino. Tato oblast severní Kalábrie bývá nazývána jako Cedrátová riviéra. Scalea je větším z kalábrijských letovisek a nabízí malebné historické centrum se zříceninou románského hradu vévodícímu kopci pár set metrů od pláže. Mezi městem a pláží se nachází obranná strážní vež Talao.

Letovisko je na severní straně ohraničeno skalnatými útesy se zátokami, kam se dá vydat třeba na pěší výlet nebo pokud chcete zaměnit pláž za docela malou zátoku. Tento typ pobřeží je mezi Scaleou a Praia Mare. Přímo v letovisku je to pak široká oblázková pláž, která postupně přechází v písečnou a pokračuje dále několik kilometrů po pobřeží směrem na jih až do městečka Cirella, kde je pláž opět přerušena skalisky. 

Historické centrum na kopci asi čtvrt kilometru od moře je častým cílem večerních romantických procházek křivolakými  uličkami, které prudce stoupají k pozůstatkům normanského hradu. Uličky jsou plné středomořských pestrobarevných květin patřících k typické atmosféře jižní Itálie.  Přímo u moře se na bývalém ostrůvku nachází strážní a obranná věž Talao pocházející z 15. století. Jak vrchol historického centra, tak věž Talao nabízejí krásné výhledy na město, pobřeží i hory ve vnitrozemí. Mimo turistickou sezónu má Scalea asi 11 000 stálých obyvatel. Pohled z normanského hradu nad Scaleou - lze vidět portát tunelu a zbytky železničního mostu

Pokud se budete centrem procházet, určitě si všimnete portálu železničního tunelu a zbytků železničního mostu. To proto, že dříve železnice vedla blíže pobřeží a trať přímo pod historickým jádrem Scaley procházela tunelem. Dnes vede o pár set metrů dál ve vnitrozemí, za to ale dovoluje vlakům mnohem vyšší rychlost než bývalá jednokolejka. 

Scalea již jako poměrně velké letovisko nabízí ubytování ve všech možných typech ubytovacích zařízení. Ve Scalee jsem byl na dovolené v roce 2002 a bydleli jsme v residenci Majestic. 

Pár kilometrů na sever od Scaley leží letovisko Praia Mare, kde se nachází nejen největší kalábrijský aquapark, ale jeho dalším lákadlem je zelený ostrov Dino, který leží kousek od pobřeží a láká k plavbě na šlapadlech nebo k potápění. Vlakem sem dojedete za 10 minut a železniční stanice se jmenuje Praia Ajeta Tortora
Ještě dále na sever od Praia Mare leží městečko Maratea známá díky své soše Ježíše Krista, menší sestře z Rio de Janeira, která se stejně jako ta za oceánem tyčí na hoře nad městem a svou bělostí září do širokého okolí. Mimo tato letoviska jsou ze Scaley často nabízeny výlety do blízkého národního parku Pollino. 

Pohled z parku na historické centrum letoviska Scalea

Vlaková stanice nese název Scalea S. Domenica Talao a leží na hlavní železniční trati Řím - Neapol - Reggio di Calabria. Četnost spojení je zde velmi dobrá, kromě osobních vlaků typu R (Regionale), zde zastavují také některé dálkové vlaky IC / ICN (InterCity / InterCityNotte - noční vlaky) směr Řím / Miláno nebo na jih směr Reggio di Calabria / Sirakusa (Sicílie). Vlakem se dá jet i na výlet třeba do nedalekého Praia Mare.
Scalea je z České rep. vlakem velmi dobře a rychle dosažitelným letoviskem v Kalábrii. Pro cestu z ČR mohou postačit i pouhé tři spoje s přestupem ve Vídni a v Římě. Trasu dlouhou zhruba 1 700 km vlaky nejrychleji ujedou z pohraniční stanice Břeclav už za 20h 16min. To je spojení nočním vlakem z Vídně do Říma a následně vlakem IC do Scaley. Zpáteční jízdenka pro jednu osobu se dá z Břeclavi do Scaley nejlevněji pořídit už od cca 2 500,-Kč (omezený kontingent, nutná včasnost nákupu).

Aktualizace: 2/2013

Cestování po Itálii
_____________________________

Kalábrie
_____________________________

Dovolená Řecko