Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
San Lucido

Vlny tříštící se o vlnolam v San LuciduLetovisko San Lucido se nachází v severní části Kalábrie, 4 kilometry jižně od města Paola. Nabízí písčité i oblázkovité pláže kolem celého městečka, které jsou na některých místech chráněny proti vlnám vlnolamy. Centrum San Lucida s úzkými uličkami, náměstíčky a kavárnami se nachází na kopci trčícím téměř přímo z moře. Z jeho ochozu na Piacetta Panoramica se naskýtá výhled na celé pobřeží.

Kolem moře a pláže vede promenáda, dlouhá něco přes dva kilometry. Postupně směrem na sever přechází na pobřežní cestičku, po které se dá dojít až do Paoly. Na jihu se dá pokračovat dál jen po pláži. Kromě promenády je moře lemováno také železniční tratí, která pod San Lucidem prochází dvěma krátkými tunely. Jelikož jste zde v severní Kalábrii, je San Lucido ještě v zeleném pásmu Itálie. To se o jižnějších místech v Kalábrii tvrdit nedá. Ty už bývají daleko sušší. V létě zde občas bývají lehké přeháňky i kratičké bouřky. 

Uličky v centru letoviska San LucidoSan Lucido je sice malé letovisko, ale má úplně dostačující služby. Najdete zde několik obchodů, lékárnu, vlakovou stanici, historické centrum. K tomu se dá vystoupat přímo z uličky, která vede z pláže po několika desítkách schodů, kdy budete procházet kolem Residence Silica s bazénem, ve které jsem byl dvakrát na dovolené. Uvidíte, že i malé letovisko má něco do sebe. Večerní procházky centrem na kopci, nebo procházky po promenádě při západu slunce, večerní nákupy zmrzliny, která tady byla výtečná – zejména na Piacetta Panoramica. Pravidelně se zde konají trhy, které nabízí od zboží od ovoce a zeleniny až po oblečení nebo výbavu do kuchyně.

San Lucido má tu výhodu, že to tady nikam není daleko. Nádraží je od residence vzdáleno asi 500m, dalších 100m je to do centra městečka. Pláž je asi 100m od hotelu, ale musíte zabočit kousek doleva nebo doprava a sejít na ni po schodech, takže v realitě je to asi 150-200m, podle toho, kterým směrem se vydáte. A pokud budete chtít nakupovat, v centru máte hned několik obchodů, takže jsou ve vzdálenosti do 500m.

Na dovolené jsem byl v San Lucidu dvakrát – v letech 2005, 2006. Poté bohužel přestali Italové s českými cestovkami spolupracovat a už při naší dovolené v roce 2006 nám recepční říkal, že pokud budeme chtít přijet příště, pak už si musíme ubytování zajistit sami. Ale na internetu se dá ubytování sehnat i dnes.

Západ slunce v San Lucidu

Vlakem se dá do San Lucida dorazit z Paoly nebo z jihu vlaky od Lamezia Terme Centrale. Staví zde několik osobních vlaků denně. Železniční stanice nese název San Lucido Marina a vlak sem z Paoly dorazí za 4 minuty. Na výlet se můžete jet podívat do Cosenzy, což je stotisícové historické město za kopcem. Vlak tam dnes jede 15,3 km dlouhým tunelem a oproti staré trati, která vedla přes hory, tak ušetří téměř 10km, ale  hlavně  skoro hodinu jízdy. Před otevřením tunelu  v roce 1987 totiž trasa vlakům trvala přibližně 1h 20min, dnes je to 25-30 minut. Stará trať byla otevřena v roce 1915 a zčásti byla ozubnicová, stoupala od moře totiž až do výšky kolem 500 m n. m.  K tomuto velkému výškovému rozdílu jí pomáhala řada oblouků, viaduktů, tunýlků, ale i jeden dlouhý tunel, oproti dnešní trati ale jen o délce  odhadem necelých 6 km. 

Dovolená Řecko

Aktualizace: 2/2013

Cestování po Itálii
_____________________________

Kalábrie
_____________________________