Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Cestovatelské stránky o Itálii - Kalábrie
    ÚVOD    ZÁKLADNÍ ÚDAJE    MĚSTA    REGIONY    LETOVISKA    DOPRAVA    FOTOGALERIE    ZÁJEZDY    
_________________________________________________________________________________________________________

O regionu Kalábrie

Slunná Kalábrie je nejjižnějším italským regionem na Apeninském poloostrově, často představovaná jako perla jižní Itálie. Turisty sem láká především průzračné moře, které Kalábrii omývá ze třech světových stran. Východní Jónské pobřeží se chlubí dlouhými písčitými plážemi, na západním Tyrhénském pobřeží se střídají pláže a útesy. Poloostrov Capo Vaticano na západním pobřeží je pro svou bujnou vegetaci označován za středomořskou zahradu Kalábrie.
Pláž poloostrova Capo Vaticano v letovisku Ricadi
Italský název pro Kalábrii je Calabria. Ze západní strany je Kalábrie omývána Tyrhénským mořem (Mare Tirreno), na jihu a východě je to moře Jónské (Mare Ionio). Krajským městem je Catanzaro, ležící na pobřeží Jónského moře. Dalšími velkými městy jsou Cosenza, Reggio di Calabria, Lamezia, Vibo Valentia a Crotone. Nejznámějšími letovisky jsou Praia Mare, Scalea, Diamante, Cetraro, Paola, San Lucido, Amantea, oblast poloostrova Capo Vaticano (Briatico, Tropea, Zambrone, Ricadi), Bova Marina, Guardavalle, Soverato, Montepaone Lido, Catanzaro, Simeri, Cropani, Cariati či Sibari.
Kalábrie patří dodnes k výjimečným krajům Itálie, jednak pro svou přírodu, průzračně čisté moře, bílé písečné pláže, ale také pro typickou jižanskou atmosféru. Členité pobřeží ideální pro potápění se nachází v oblasti letovisk Tropea a Capo Vaticano, zatímco jónské pobřeží nabízí rozsáhlé písčité pláže. V Kalábrii jsou rovněž tři národní parky: Parco Nazionale dell´Aspromonte na samém jižním cípu Kalábrie, Parco Nazionale della Calabria - někdy se také uvádí název Parco Nazionale della Sila ve středu Kalábrie a na severu se rozprostírá rozlehlý národní park Pollino.


Městečko Tropea leží na skalnatém klifu, díky čemuž si zachovalo historický rázTipy k návštěvě v Kalábrii
Zajímavým zážitkem může být výlet úzkorozchodnou železnicí dopravce Ferrovie della Calabria , který provozuje 4 tratě v regionu.
Krásným místem v Kalábrii je městečko Tropea na poloostrově Capo Vaticano. Tyčí se na skalnatém klifu, díky kterému si zachovalo svůj historický ráz. V nedalekém Pizzu se vyrábí ta nejlepší italská zmrzlina. Cosenza je pěkným historickým městem v horách ve vnitrozemí na severu Kalábrie.
Reggio di Calabria je archeologickým nalezištěm - není divu - bylo založeno Řeky během Velké řecké kolonizace. Pár desítek kilometrů vzdálená vesnička Bova Superriore je typicky historickou vesnicí v Kalábrii - leží vysoko v horách a jejími uličkami autem sotva projedete. Navíc jsou zde panoramatické výhledy do okolí. Největší aquapark se nachází v Praia Mare, kde je také zelený ostrov Dino, dominanta pobřeží. Vedlejší Scalea je oblíbeným letoviskem nejen díky svým plážím, ale také historickému centru vévodícímu kopci u pobřeží. Na mnohých místech v Kalábrii se nachází strážní věže, zvané saracénské, protože hlídaly pobřeží před nájezdy mořských národů, Saracénů.

Vlastní zkušenosti z Kalábrie
Pobřeží Kalábrie ze San LucidaMoje první cesta sem vedla v roce 1996 a sice do letoviska Montepaone Lido na východním pobřeží ve Squillaceském zálivu. Zatím poslední dovolenou v Kalábrii jsem strávil v roce 2010 v Ricadi na poloostrově Capo Vaticano. Celkem jsem byl v Kalábrii na dovolené 9x.
Ačkoliv se jedná o region chudého jihu Itálie, možná právě díky tomu je stále ne tak hojně navštěvovaným italským regionem. Podle mého názoru je Kalábrie tím nejhezčím regionem celé Itálie. Pokud si mám vybírat z dovolené umoře v Itálii, preferuji právě Kalábrii. Pobřeží je členité, na mnoha místech láká k potápění, moře nejčistší z celé Itálie, ceny mnohem nižší než ve střední nebo severní Itálii. Díky počasí má Kalábrie také velmi teplé moře, které se nedá se severní Itálií vůbec srovnávat. V létě zde má moře obvyklou teplotu nad 25 stupňů. V létě zde může být sice opravdu horko, ale i v září pak máte vyhřáté moře po celé sezóně. V jarních měsících zase vše kvete a Kalábrie je ještě zelená, než stačí v horkých letních měsících vyprahnout. Kalábrijci jsou příjemní a pohostinní lidé a právě v Kalábrii zažijete pravou a pohodovou Itálii.
Prohlédněte si Kalábrii ve fotografiích
Tak jako na ostatních stránkách webu Cestování po Itálii, i na této stránce o Kalábrii se můžete dočíst o místech, která jsem v Kalábrii navštívil (viz. pravé menu). O tom, jak se do Kalábrie dopravit si můžete přečíst v sekci "Doprava do Kalábrie". V případě jakýchkoliv dotazů mne neváhejte kontaktovat na email uvedený v pravém sloupci této stránky. Pokud vás Kalábrie zaujala, můžete se podívat do sekce "Ubytování v Kalábrii" s  nabídkou dovolených v tomto regionu.
Kalábrie
_____________________________

Já
Kontakt:
cestovaniitalie@seznam.cz

_____________________________

_____________________________
Italské regiony
Italské regiony