Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Cestovatelské stránky o Itálii
    ÚVOD    ZÁKLADNÍ ÚDAJE    MĚSTA    REGIONY    LETOVISKA    DOPRAVA    FOTOGALERIE    ZÁJEZDY      
_________________________________________________________________________________________________________

Základní údaje o Itálii

Itálie je zemí slunečného evropského jihu s neskutečným množstvím historických i přírodních památek, nekonečného pobřeží a bílých písčitých nebo oblázkových pláží. Itálie je zemí evropských nej...na hranicích s Francií se nachází alpský masiv Monte Bianco (Mt. Blanc), který je svými 4 807m nejvyšší horou Evropy. Itálie se může pyšnit jedním z nejdelších mořských pobřeží. V neposlední řadě je to země se světově proslulou kuchyní, módními značkami a designem. A právě díky tomu stále patří mezi nejnavštěvovanější země světa.

Hlavním městem Itálie je věčný Řím, který se nachází ve střední části Apeninského poloostrova. Město s historií sahající do období starověku, podle tradice založené bratry Romulem a Remem na 7 pahorcích. Dalšími svědky dějin jsou například renesanční Florencie, kupecké Benátky plné kanálů, paláců a karnevalových masek, přístavní Janov či univerzitní města Boloňa a Padova s nejstaršími univerzitami Evropy z 12. století.

Benátky - Canal Grande
                                             Benátky a jejich hlavní kanál - Canal Grande

GEOGRAFIE ITÁLIE
Itálie se rozkládá na Apeninském poloostrově, který má tvar vysoké boty s podpatkem. Sousedními státy jsou Francie, Švýcarsko, Rakousko a Slovinsko. Na jejím území se nachází také dva ministáty - Republika San Marino v kraji Emilia Romagna a Vatikán v Římě. Kromě severních hranic je státní hranice tvořena středomořskými vodami, na severu vytváří přirozenou hranici nejvyšší evropské pohoří - Alpy.
Italské břehy jsou omývány hned několika moři - Jaderským na východě, Jónským na jihu, Tyrhénským a Ligurským na západě. Ty se souhrně nazývají jako Středozemní moře. Nejdelší italskou řekou je Pád (Po) táhnoucí se Pádskou nížinou od západu k východu, dalšími významnými řekami jsou Arno protékající Florencií či Tibera (Tevere), která protéká Římem. K Itálii patří také některé středmořské ostrovy - těmi nejznámějšími a také nejnavštěvovanějšími jsou Sicílie, Sardinie, Elba, Liparské ostrovy a dále dvojice ostrovů Neapolského zálivu - Ischia a Capri.
Krajina v severoitalském regionu Trentino - Alto-AdigeKromě Alp se v Itálii zdvihají také Apeniny, táhnoucí se celým Apeninským poloostrovem od severu k jihu. Nejvyšší vrchol Apenin Corno Grande v jejich centrální části nazývané Gran Sasso dosahuje výšky 2 912m.
Z Apenin dále na jih tyčí majestátní sopka Vesuv u Neapole, proslulá svou ničivou činností ve starověku, kdy zasypala Pompeje, Herculaneum a Stabie. Dalšími italskými sopkami jsou Etna a Stromboli v jižní Itálii.
Jak v Alpách, tak v Apeninách můžeme obdivovat krásy přírodních scenérií a navštívit některé z krásných jezer jako například Lago di Garda nebo Lago di Como v severní Itálii. V Apeninách je to například Lago Trasimeno nacházející se severně od Říma.

HISTORIE ITÁLIE
Prvním významným osídlením v Itálii byly řecké kolonie zakládané během Velké řecké kolonizace kolem roku 800 př.n.l. Vznikla tak města jako například dnešní Neapol, Syrakusy či Palermo. Řecká civilizace na Apeninském poloostrově ovlivnila pozdější Etrusky, národ který vládl ve střední Itálii kolem roku 500 př.n.l. Následovalo období slavného Říma. Ten zde zanechal silnice - například Via Appia , akvadukty (jedním ze zakončení římských akvaduktů je i Fontana di Trevi v Římě)  či amfiteátry a arény (Koloseum  v Římě, Verona). Největšího rozmachu římská říše dosáhla ve 2. století, kdy se rozpínala od Španělska po Kaspické moře a od Británie po Egypt. K zániku západořímské říše došlo r. 476, zřejmě vlivem nájezdů národů ze severu.
Panorama renesanční FlorenciePo zániku říše se Apeninský poloostrov se rozpadl na řadu malých území, městských států, kupeckých republik. Ve 12. století vznikly univerzity v Boloni a Padově, které jsou nejstaršími univerzitami Evropy.
Ve 14.-16. století byla Itálie symbolem renesance a dařilo se obchodu. Mezi nejvýznamnější města této epochy patřila Florencie, město Medicejských, která bývá právem nazývána kolébkou renesance. Největším renesančním mistrem byl bezpochyby Leonardo da Vinci. Benátky se staly symbolem bohatství a obchodu. Vládl zde dóže, ale i ostatní si mohli dovolit vystavět honosné paláce, které dnes obdivují houfy zahraničních turistů.
Až po několika stoletích rozdrobeného území se podařilo roku 1861 stát sjednotit pod názvem Italské království. Od roku 1947 je Itálie demokratickou republikou a díky rychlému hospodářskému růstu se stala nejvyspělejší zemí jižní Evropy. I tak dnes však čelí ekonomické krizi zasahující celou Evropu.

FAKTA A ČÍSLA 
Hlavním a zároveň největším městem je Řím s 2,6 mil. obyvateli. Následují Milán, Neapol a Turín. Celková populace je přes 58 mil. obyvatel. Itálie je tak čtvrtou nejlidnatější zemí Evropy.
Základní členění Itálie je na 3 geografické oblasti - severní, střední a jižní. Administrativně se ale Itálie člení do 20 regionů a 101 provincií. Systém administrativního členění je tedy srovnatelný s českým systémem krajů a bývalých okresů.
Italské pendolino je téměř stejné jako to českéPrůmyslová severní Itálie je vyspělejší než jižní, která je spíše zemědelským regionem a je závislá na cestovním ruchu. Mezi nejznámější a prestižní italské značky automobilů patří Ferrari, Alpha Romeo, Lamborghini a Fiat. Posledně zmíněný kromě automobilů vyvinul i rychlovlak známý pod názvem Pendolino, který díky naklápěcí vozové skříni může dosáhnout vyšších rychlostí v obloucích. Tento typ vlaku si v Itálii nechaly vyrobit i České dráhy.

Úředním jazykem je italština, v severních oblastech, jako například v Alto-Adige se ale mluví i německy a i nápisy na veřejných budovách jsou zde oboujazyčné. Bohužel je ale u Italů celkově problém s cizími jazyky, i když je to dnes už lepší než v minulosti. Na severu jsou znalosti cizích jazyků (aj, fj, nj) lepší než na jihu.
Měnou je od r. 2002 1EURO (1€), které se dělí na 100 centů. Dříve to byla italská lira. Po přechodu k € si Italové prý stěžovali, že mají na výplatních páskách málo peněz, byli totiž v italských lirách zvyklí na miliónové měsíční příjmy :-)

Největší italská města:

Město

Počet obyvatel

  Město

Počet obyvatel

Roma (Řím) 

2 700 000

  Milano  (Milán)

1 300 000

Napoli  (Neapol)

1 040 000

  Torino (Turín)

920 000

Palermo

688 000

  Genova (Janov)

655 000

Firenze (Florencie)  

380 000

  Bologna (Boloňa)   

365 000

Catania (Katánie)

340 000

  Bari

330 000


Italské státní svátky:

1.1.

Nový rok

  6.1.

Svátek Tří králů


Velikonoční neděle


Velikonoční pondělí

25.4.

Den osvobození

  1.5.

Svátek práce

15.5.

Svatodušní svátky

  15.8.

Nanebevzetí Panny Marie

1.11.

Svátek Všech Svatých    

  8.12.

Svátek početí Panny Marie    

25.12.

Svátek vánoční

  26.12.

Svátek Sv. Štěpána  • ITALSKÁ NEJ... TOP10
  • JÍDLO A PITÍ
  • MOŘE A PLÁŽE
  • PŘÍRODA
  • POČASÍ
  • UBYTOVÁNÍ
_____________________________

Já
Kontakt:
cestovaniitalie@seznam.cz

_____________________________
  • KDY VYRAZIT NA CESTY?
  • VLAKEM DO ITÁLIE
  • JEDEME NA INTERRAIL
_____________________________

Dovolená Řecko

_____________________________
ANKETA
Miniaplikace
_____________________________


_____________________________

Italské regiony
Mapa italských regionů