Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Cestovatelské stránky o Itálii
    ÚVOD   ZÁKLADNÍ ÚDAJE    MĚSTA    REGIONY    LETOVISKA    DOPRAVA    FOTOGALERIE    ZÁJEZDY    
_________________________________________________________________________________________________________

Palmy jsou typickým obrázkem ItálieRegiony Itálie

Tato stránka Vám přinese ochutnávky z italských regionů, které jsem během svých cest do Itálie navštívil. Kromě mé nejoblíbenější Kalábrie zde naleznete také regiony Apulie, Abruzzo, Emilia Romagna a Ligurie. O každém regionu si budete moct přečíst jeho základní charakteristiku a informace o zajímavých místech k návštěvě. Všechny jsou doprovázeny fotkami.

Kromě těch regionů, ve kterých jsem byl na dovolené, se můžete dočíst i o některých, kde jsem se třeba jen zastavil během cesty. Proto o kromě výše uvedených regionech píšu také o Benátsku, Trentinu, Lombardii, Piemontu, Toskánsku nebo Sicílii.


Jak již víte z kapitoly Základní údaje o Itálii, Itálie se dělí do dvaceti regionů, které se dají srovnat s našimi kraji. Jelikož by ale jejich popisování a vypisování těch nejzajímavějších míst v nich bylo na hodně dlouhý seznam, rozhodl jsem se psát jen o těch regionech, ve kterých jsem byl na dovolené u moře. Takže se dočtete o místech, na kterých jsem v daných regionech byl a můžu o nich popsat nějaké vlastní zážitky a zkušenosti.

Mapa italských regionů:

Mapa italských regionů
Kalábrie
Nejjižnější region pevninské Itálie nacházející se na samé špici "italské boty". Kalábrie se narozdíl od severských letovisek pyšní průzračně čistým mořem, písčitými nebo oblázkovými plážemi, které se střídají se skalnatými útesy. Je to region s bohatou středomořskou vegetací, příjemnými lidmi a v neposlední řadě také mnohem nižšími cenami ubytování i potravin.
Západní pobřeží Kalábrie na sever od města PizzoDočtete se zde o navštívených letoviscích, kterými jsou Scalea, San Lucido, Ricadi (Capo Vaticano), Bova Marina, Guardavalle Marina, Montepaone Lido a Simeri Mare. Mezi pěkná větší města v Kalábrii patří vnitrozemská Cosenza, jižanské Reggio di Calabria nebo historická městečka Tropea a Pizzo. Zajímavým tipem na výlet může být výlet úzkorozchodnou železnicí spojující Catanzro a Cosenzu, která vás sveze kalábrijským kopcovitým vnitrozemím.
 ...více

 Apulie

Region jižní Itálie na Jaderském pobřeží. Jeho největším lákadlem je jistě poloostrov Gargano, který nabízí nespočet půvabných zátok, zálivů, skalních útesů a ostrůvků, ale také historických městeček. V neposlední řadě je to velké množství olivových hájů, "Bílé město" Ostuni je původně řeckým městem, zdroj: panoramio.comkteré lemují pobřeží v opravdu velké míře. I když jsem Apulii navštívil pouze dvakrát v letech 2000 a 2001, je to pro mne místo, kam bych se chtěl rád podívat už jen proto, že právě zde jsem se naučil plavat.
Píšu zde o "Bílém městě" Ostuni a jeho přímořském letovisku Villanova di Ostuni, které nabízí písečné pláže i skalnaté útesy. A proč bývá Ostuni označováno takovým přízviskem? Protože snad všechny jeho domy jsou natřeny na bílo! A opravdu, pokaždé, když se od moře podíváte, vidíte jeden velký bílý kus čehosi na kopcích 6 kilometrů od pobřeží. 
...více

Abruzzo

Region střední Itálie s pobřežím plným letovisek. Moře už tady sice není čisté jako tomu je v předchozích dvou regionech jižní Itálie, ale zato je Abruzzo stejně jako mnohé další italské regiony vhodné pro rodiny s dětmi. Dlouhé poísčité pláže s velmi pozvolným vstupem do moře se k tomu přímo nabízejí. Pláže jsou zde téměř výhradně písčité, což také vysvětluje poněkud horší čistotu moře, zejména pokud jsou během vašeho pobytu vlny.
Na mých stránkách naleznete informace o letoviscích Martinsicuro a Alba Adriatica, které leží na Palmové riviéře. Jelikož se obě nachází kousek od národního parku Gran Sasso, určitě cesta sem stojí za návštěu a je příjemnou změnou během pobytu u moře. Přes pevninu se dá dojet také do Říma. Ten proto bývá častým cílem výletníků, kteří se na Palmovou riviéru vypravili s cestovní kanceláří. 
...více
Pláž v Martinsicuru, region Abruzzo
Region Abruzzo nabízí dlouhé písčité pláže - letovisko Martinsicuro
Ligurie
Jeden ze severských italských regionů, rozkládající se na západním pobřeží u hranicích s Francií. Ligurie je častým cílem německých a rakouských turistů, proto v Itálii patří k těm dražším regionům. Nabízí ale velké množství velmi dobře vybavených letovisek s kvalitními službami. Jelikož už jste ale přece jenom na severu, moře zde není tak příjemně teplé, jak to známe z jižních regionů. Ale i když teplota moře není tak vysoká, určitě vás uchvátí krása a členitost ligurského pobřeží.
Vesnička Vernazza na ligurském pobřeží v oblasti Cinque Terre
V Ligurii jsem sice byl na dovolené u moře jen jednou v letovisku Diano Marina, ale je zde několik možností, kam podniknout výlety. Cílem v Itálii může být velký námořní přístav Janov nebo naopak roztomilé malé rybářské vesničky u města La Spezia nazývané díky svému počtu jako Cinque Terre. A jelikož na druhou stranu do Francie to není daleko, určitě se vydejte na výlet do Monaka, určitě vás tady uchvátí Oceánografické muzeum. 
...více

Emilia Romagna
Hlavní město Republiky San Marino leží na skalnatém ostrohuDalší ze severských italských regionů, tentokrát ale na východním pobřeží. Krajským městem je Boloňa, která leží v centrální části regionu. Zajímavostí je, že se v regionu nachází nejstarší republika na světě - San Marino - díky své malé rozloze ze všech stran obklopená Emilia Romagnou. Kromě San Marina se často jezdí na výlety do akvaparků nebo zábavních parků pro rodiny s dětmi.
Na pobřeží se nachází velká a známá letoviska jako jsou Rimini, Riccione, Catollica a další. Pobřeží lemují široké a dlouhé písčité pláže se snad ještě pozvolnějším vstupem do moře než v Abruzzu, proto zde uvidíte opravdu velké množství rodin s malými dětmi. Kvůli písku je ale moře často špinavé, proto pokud chcete jet na dovolenou a užít si čisté moře, sem raději nejezděte. Kromě moře by vás mohlo zklamat i počasí, jelikož zde docela často prší a je chladněji.
...více
___________________________________________________________________________

Benátsko
Benátky, to jsou hlavně kanály a gondoly...Ano správně, jedná se o region nazvaný podle Benátek. Kupecké Benátky, město na Laguně, město zamilovaných, město paláců, benátského karnevalu... Ale nejen Město na Laguně je oblíbeným cílem turistů mířících do Itálie. Na západním okraji regionu je to Verona, dějiště Shakespearova Romea a Julie s rozsáhlým historickým jádrem a amfiteátrem. Jen pár kilometrů je to pak z Verony k jezeru Lago di Garda.  ...více

Trentino - Alto-Adige

Hory zde vytvářejí úžasné scenérieRegion u hranic s Rakouskem, ke kterému také kdysi patřil, což se dnes projevuje v jeho dvojjazyčnosti. Trentino je nejen častým cílem vyznavačů zimních sportů, ale také v létě láká na horskou turistiku v jižních Alpách a Dolomitech. Z měst stojí za návštěvu Trento, které nabízí malebné historické centrum s viditelným vlivem rakouské architektury. Údolí Adige je známé všudypřítomným pěstováním ovoce, zejména jablek, kam i Češi jezdí na brigády.  ...více

Lombardie

Miláno je městem obchodů, módy, opery - Galerie Viktora Emanuela II.Další ze severských italských regionů, ve kterém leží druhé největší město Itálie - Miláno. Velkoměsto každým coulem má svou atmosféru města módy a bohatého města italského severu. Nejzajímavějšími místy jsou Dóm, Obchodní pasáž Viktora Emanuela nebo světoznámá opera La Scala. Pokud se budete chtít po Miláně přemisťovat, můžete nasednout do jedné z typických oranžových tramvají, které se po městě prohánějí víc jak půl století.  ...více

Piemont

Turín je městem v alpském předhůří, vévodí mu paláce, móda a čokoládaZápadní region severní Itálie, jehož hlavním městem je Turín. Ten ale není jen průmyslovým městem, jak by se mohlo na první pohled zdát. Turín je výstavní a luxusní město plné paláců, obchodů s módou té nejvyšší kvality, velkých náměstí s restauracemi, pizzeriemi a kavárnami přímo lákajících k posezení. V uličkách centra Turína se prohání stejně jako v Miláně staré oranžové tramvaje navozující historickou atmosféru města.  ...více

Toskánsko

Toskánská Florencie je kolébkou italské renesanceToskánsko bývá nazýváno jako perla Itálie. Také aby ne, právě v tomto regionu leží kolébka renesance Florencie a také světoznámá Pisa se svou Šikmou věží. Tato dvě města bývají nejčastějším cílem turistů. Ve Florencii můžete navštívit světově proslulou galerii Uffizi. Mimo Florencii a Pisu Toskánsko nabízí typicky zvlněnou krajinu s osamocenými zemědělskými usedlostmi, často vyhledávané profesionálními fotografy.  ...více

Sicílie

Jižanská Sicílie je místem, kam jsem se vypravil z Kalábrie na výlety. Přeci jen to bylo nejblíže, odkud se sem dá dostat. Tak jsem poprvé Sicílii navštívil v roce 2002, kdy jsme sem jeli na výlet do Katánie z letoviska Scalea v severní Kalábrii. Naše druhá cesta sem vedla z poloostrova Capo Vaticano v roce 2010 a naším cílem bylo krásné historické město Taormina s římským divadlem s výhledem na Etnu. Sicílie je nejsušším regionem Itálie, ale pobřeží je krásné a střídají se na něm pláže s útesy.  ...více
Sicílie je sice vyprahlá, ale má krásné pobřeží střídající pláže a skaliska
Sicílie je sice vyprahlá, ale má krásné pobřeží střídající pláže a skaliska
  • ITALSKÁ NEJ... TOP10
  • JÍDLO A PITÍ
  • MOŘE A PLÁŽE
  • PŘÍRODA
  • POČASÍ
  • UBYTOVÁNÍ
_____________________________

Já
Kontakt:
cestovaniitalie@seznam.cz

_____________________________
  • KDY VYRAZIT NA CESTY?
  • VLAKEM DO ITÁLIE
  • JEDEME NA INTERRAIL
_____________________________


_____________________________
ANKETA
MiniaplikaceDovolená ŘeckoDovolená Řecko