Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Cestovatelské stránky o Itálii
    ÚVOD    ZÁKLADNÍ ÚDAJE    MĚSTA    REGIONY    LETOVISKA    DOPRAVA    FOTOGALERIE    ZÁJEZDY      
_________________________________________________________________________________________________________

Místa našich dovolených v Itálii

Navštívená letoviska Itálie

Tato stránka přináší přehled mnou navštívených italských letovisek, ve kterých jsem byl během cest do Itálie na dovolené u moře. 

Nejčastěji to budou letoviska v Kalábrii, protože ta je podle mého názoru a zkušeností tím nejvhodnějším regionem pro opravdovou dovolenou u moře s čistým mořem, příjemnými lidmi a typicky italskou atmosférou. Dále zde jsou letoviska z regionů Apulie, Abruzzo, Emilia Romagna a Ligurie. 

Moje první dovolená v Itálii byla v roce 1994, kdy mi byly 4 roky. Tehdy jsme zavítali do Riccione v Emilii-Romagni.

NAVŠTÍVENÁ LETOVISKA V KALÁBRII 
Jelikož jsme nejčastěji zamířili k moři až na jih, najdete zde informace o 7 letoviscích v Kalábrii. Jedná se o letoviska Scalea, San Lucido, Ricadi (poloostrov Capo Vaticano), Bova Marina, Guardavalle Marina, Montepaone Lido a Simeri Mare.

Capo VaticanoA proč tolikrát padla naše volba právě na Kalábrii? Je tady z celé Itálie nejčistší moře, pobřeží je různorodé, střídají se pláže se skalisky, ne jako na severu jen dlouhé a široké písčité pláže. Navíc ceny ubytování, potravin a dalších služeb jsou zde levnější jak na severu. A dalším plusem je také to, že ze západního a jižního pobřeží Kalábrie můžete podniknout výlety na Sicílii, protože už je to v porovnání s ostatními regiony odtud opravdu kousek.

Capo Vaticano je asi nejhezčím koutem v Kalábrii. Nachází se zde několik letovisek, mezi něž patří i historická Tropea nebo maličké Briatico. My jsme byli na dovolené v Ricadi. Kousek na sever leží město zmrzliny - Pizzo, kde se údajně dělá ta nejlepší italská zmrzlina, ale kromě ní zde najdete i hrad Castello Aragonese. Z celého poloostrova Capo Vaticano můžete pozorovat Liparské ostrovy a sopku Stromboli. Na dovolené v Ricadi jsme byli v roce 2010.
Pláž na poloostrově Capo Vaticano

Městečko Montepaone Lido na Jónském pobřeží zálivu Golfo di Squillace nabízí snad nejprůzračnější moře v Kalábrii. Z Montepaone to není daleko do krajského Catanzara, odkud vede úzkorozchodná železnice do Cosenzy a může tak být zajímavým výletem italským vnitrozemím, venkovem a horami. Naše volba padla na Montepaone rovnou třikrát - v letech 1996, 2003 a 2008, kdy se dělilo s Bovou Marina.

V uličkách městečka San LucidoScalea
je větším letoviskem na severu Kalábrie, má oblázkovou pláž, historické centrum s hradem a pobřeží střeží Torre Saracena. Kousek od ní na sever leží Praia Mare, letovisko s největším aquaparkem v Kalábrii. Mimo něj můžete obdivovat i zelený ostrov Dino ležící kousek od pobřeží. Po letech jsme se vydali na jih do Kalábrie v roce 2002.

Městečko San Lucido leží 4 km na jih od Paoly a má písečnou pláž lemovanou vlnolamy. Pobřeží u San Lucida je zelenější než jižnější místa v Kalábrii. Centrum městečka má několik pěkných zákoutí a jeho Piazza Panoramatica nabízí úžasný výhled na pobřeží jak ve dne, tak v noci. Také sem jsme zamířili z důvodu naší spokojenosti hned dvakrát, a sice v roce 2005 a 2006.

Výhled na záliv s letoviskem Bova MarinaBova Marina je letovisko otočené na jih, nacházející se jen pár kilometrů od nejjižnějšího bodu pevninské Itálie. Proto zde v létě panují velká vedra, ale zase je pořádně prohřáté moře, které je průzračně čisté. K výletu se přímo nabízí stará vesnička Bova Superiore, která je původní vesnicí ležící v nadmořské výšce 900 m n. m. Výlet sem stojí opravdu za to, naskytnou se Vám krásné výhledy do okolí. Týden dovolené jsme zde strávili v roce 2008, pak jsme se přesunuli do Montepaone.

Malé městečko Guardavelle M
arina leží na Jónském pobřeží jižně od města Soverato. Jsou zde dlouhé písčité pláže, které jsou díky malému osídlení málo navštěvované, takže se může stát i to, že pojedete kolem pobřeží, ale na několik kilometrů dlouhé pláži nikoho neuvidíte. Byli jsme zde jen jednou, a to v roce 2004. Bydleli jsme v kempu Faro Punta Stilo, pojmenovaném po nedalekém majáku (faro) ležícího u městečka Monasterace Stilo.

A zbývajícím navštíveným letoviskem v Kalábrii je Simeri Mare. To leží kousek od Catanzara, také na Jónském pobřeží. Simeri Mare bylo podle mých vzpomínek ze sedmi let v roce 1997 takové roztroušené letovisko, kde tu a tam byla nějaká rezidence. Přímo u pláže ale leželo několik residenčních komplexů s velkými bazény a vilami. Vím, že jsme tehdy byli na večeři v pizzerii a naši objednanou pizzu nám dělali přímo před očima ve velké peci :-)

APULIE DVAKRÁT, ALE LETOVISKO JEN JEDNO - OSTUNI
Ostuni je nazýváno "Bílým městem" - ApulieV Apulii jsme byli sice dvakrát, ale jen na jednom místě. Bylo to v městečku Villanova di Ostuni, ležícím 6 kilometrů od města Ostuni ve vnitrozemí. A protože se nám tady první rok tak zalíbilo, hned v dalším roce jsme sem vyrazili znovu. Byly to roky 2000 a 2001. Vím, že se mi tady líbilo moře, kde se střídaly skály a pláže a také město Ostuni mi zůstalo vryté do paměti jako "Bílé město", jak bývá často kvůli fasádám snad všech svých domů nazýváno. Ty má díky svému řeckému původu, což je na stavbách patrné.
Apulie je ale také regionem, kam se jezdí především na poloostrov Gargano, který je v její severní části. Ten naskýtá krásné útesy na pobřeží a malebné písčité pláže spolu s letovisky. V regionu se nachází také vesnička Alberoblello známá svými domečky zvanými trulli nebo město Lecce na jihu nazývané jako barokní perla jižní Itálie.

Palmová riviéra - pláž je zde opravdu lemována palmamiSTŘEDOITALSKÉ ABRUZZO - LETOVISKA PALMOVÉ RIVIÉRY: ALBA ADRIATICA a MARTINSICURO
V regionu Abruzzo jsme byli hned ze začátků našich cest k moři.
Už v roce 1995 jsme se sem vydali do letoviska Alba Adriatica na Palmové rivéře. V té době mi bylo pět let a tak si jen pamatuji, že letovisko bylo velké, byly zde dlouhé písčité pláže, velký park a výborná zmrzlina. Tyto své vzpomínky z dětství jsem si oživil při mé poslední letní dovolené v Itálii v nedalekém Martinsicuro. Sem jsme se vydali s cestovkou autobusem v roce 2012, tedy o sedmnáct let později. Martinsicuro není tak velké jako Alba Adriatica, nemá tudíž tolik vyžití, ale pokud míříte hlavně k moři, pak není špatnou volbou. Navíc se odtud dá podniknout výlet do národního parku Gran Sasso nebo do Říma, který je vzdálený několik hodin cesty přes pevninu na druhé pobřeží.

EMILIA ROMAGNA, ANEB VE ZNAMENÍ ŠIROKÝCH PÍSEČNÝCH PLÁŽÍ V RICCIONE
Pláž v Riccione v podvečerRegion Emilia Romagna a jeho velké letovisko a jedno z nejznámějších v Itálii - Riccione - bylo cílem naší první dovolené u moře. To bylo v roce 1994. Z té doby si nepamatuji téměř nic (byly mi čtyři roky), jen snad obrovskou písečnou pláž, na které se dobře stavěly hrady a všechno možné z písku...
Podruhé naše volba padla na Riccione v roce 2007, kdy jsme chtěli strávit dovolenou na severu, zajet si do Florencie a navštívit Republiku San Marino, která je odtud jen pár kilometrů. A pláže zde jsou opravdu široké, vstup do moře velmi pozvolný, ale díky písku je moře často dost špinavé. Navíc zde prší častěji než v jižnějších regionech, tím pádem se může ochladit jak voda, tak vzduch. Místo je díky velmi pozvolnému vstupu do moře vhodné pro rodiny s malými dětmi. 

DIANO MARINA V LIGURII - NA SKOK K SOUSEDŮM DO FRANCIE A MONAKA
Pobřeží Ligurie je mimo letoviska většinou skalnatéA posledním italským regionem, kde jsme byli na dovolené u moře je Ligurie, která leží na pobřeží Ligurského moře u hranic s Francií. Byli jsme zde v příjemném letovisku Diano Marina v roce 2007. Pobřeží je členité se skalisky, ale jsou zde i pláže, nutno však podotknout, že dost často placené, protože patří jednotlivým hotelům.
Celkově je Ligurie dažším regionem, míří sem totiž hodně turistů z Německa a Rakouska, ale i Velké Británie. Na rozdíl od jižních regionů zde není problém mluvit anglicky.
Díky poloze můžete z Ligurie podniknout výlety do Francie nebo do Monackého knížectví. Naopak ještě na italském pobřeží byste mohli najít San Remo, Janov nebo Cinque Terre, což je pět malých rybářských vesniček ležících u města La Spezia. Mezi nimi se dá cestovat pouze vlakem, v každé vesničce je zastávka a provoz je zde velmi hustý. Kromě vlaku se nabízí možnost projít mezi několika vesničkami pěšky po značené trase na pobřeží několik desítek metrů nad mořem, jelikož se zdejší kopce zvedají rovnou z moře.

  • ITALSKÁ NEJ... TOP10
  • JÍDLO A PITÍ
  • MOŘE A PLÁŽE
  • PŘÍRODA
  • POČASÍ
  • UBYTOVÁNÍ
_____________________________

Já
Kontakt:
cestovaniitalie@seznam.cz

_____________________________
  • KDY VYRAZIT NA CESTY?
  • VLAKEM DO ITÁLIE
  • JEDEME NA INTERRAIL
_____________________________


_____________________________

Dovolená Řecko

_____________________________

Dovolená Řecko

Dovolená Řecko