Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Florencie je kolébkou italské renesance. Pohled z vyhlídky na Piazza Michelangelo.
Florencie
ÚVOD    ZÁKLADNÍ ÚDAJE    MĚSTA    REGIONY    LETOVISKA    DOPRAVA    FOTOGALERIE    ZÁJEZDY
_________________________________________________________________________________________________________
FLORENCIE je jedním z nejhezčích měst v Itálii, o čemž svědčí zápis na Seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Je hlavním městem regionu Toskánsko ve střední Itálii a je proslulá jako město, kde se zrodila renesance, díky čemuž v jejím historickém centru můžeme dodnes obdivovat skvostné renesanční památky a díla tehdejších umělců. Když se řekne Florencie, mnohým se vybaví umělci jako Leonardo da Vinci a Michelangelo nebo rod Medici, kteří městu vtiskli jeho renesanční podobu.

Průčelí florentské katedrály Santa Maria del FioreItalská Florencie (it. Firenze) je skutečnou perlou mezi italskými městy. Florencie leží v srdci regionu Toskánsko a rozprostírá se na březích řeky Arno. Založena byla už roku 59 n.l. Římany, ale největší rozkvět Florencie zaznamenala ve středověku, kdy byla velmi bohatým samostatným městským státem. Dokonce se jí přezdívalo středověké Athény. Společně s kupeckými Benátkami a přístavním Janovem se jednalo o nejvýznamnější italská města.
V 15. století ve Florencii vzkétala renesance, umělecký směr inspirovaný antickým uměním. Tehdy zde vládl rod Medicejských (Medici), který určoval podobu města a Florencie tak získala podobu moderního města. Město bylo působištěm mnoha umělců, z nichž nejvýznamnějšími byli Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Donatello a mnoho dalších.

V 19. století se Florencie stala hlavním městem celého Italského království (mezi lety 1865-1870). Roku 1871 se hlavním městem stal Řím. Během druhé světové války byly ve Florencii zničeny ustupujícími německými vojsky všechny mosty kromě Ponte Vecchio. V roce 1982 bylo historické jádro města zapsáno na seznam UNESCO. Dnes je Florencie jednou z nejnavštěvovanějších turistických lokalit v Itálii, turismus je důležitým zdrojem příjmů. Je to také město módy a studentů. Hodně studentů z celého světa sem jezdí studovat umění.
Dnešní Florencie má asi 370 000 obyvatel, ale v minulém století jejich počet přesahoval čtyřista ticís obyvatel. Je výchozím bodem pro turisty, kteří se vydávají do okolní nádherné krajiny, aby poznali jedinečnou atmosféru toskánského venkova s mírně zvlněnými kopečky, osamělými zemědělskými usedlostmi, malými vesničkami, vinicemi, úrodnými políčky italských zemědělců. Krajina regionu Toskánsko inspiruje mnoho fotografů a umělců a jezdí se sem do plenéru tvořit dnešní umění. Umělecká inspirace tak v tomto italském regionu přetrvává již po staletí.

KAM VE FLORENCII - PAMÁTKY FLORENCIE

Socha Davida od Michelangela Buonarottiho stojí před florentským palácem Palazzo VecchioDnes můžeme ve Florencii obdivovat zejména památky gotiky a renesance. Mezi nejvýznamnější atraktivity města patří gotická katedrála Santa Maria del Fiore (14.stol.) s renesanční kupolí a se zvonicí, krytý most Ponte Vecchio, socha Davida od Michelangela stojící před palácem Palazzo Vecchio, kostel Santa Maria Novella nebo Palazzo Pitti. Ve Florencii se také nachází jedna z nejvýznamnějších galerií na světě - Galleria degli Uffizi. V ní jsou umístěny umělecké sbírky od těch nějvětších italských mistrů jako byli Leonardo da Vinci, Tizian, Caravaggio, Botticelli, Michelangelo.
Florentský dóm (katedrála S. Maria del Fiore) se začal budovat ve 13. století, dokončen byl až roku 1367. Kupole byla přistavěna až ve století patnáctém a již je stavbou renesanční. Kupole florentské katedrály je třetí největší kupolí na světě. V blízkosti katedrály se nachází baptisterium sv. Jana v románském stylu, pocházející z 12. století. Zvonice katedrály má asi 400 schodů a naskýtá se z ní úchvatný výhled na celé město a okolní krajinu.
Ve Florencii se nachází také několik paláců. Z nich nejznámější je asi Palazzo Vecchio (Starý palác), který sloužil úředním orgánům města. Dnes je v něm radnice města Florencie. Dnešní podobu získal za Medicejských v 16. století, budovat se začal už roku 1299. Palác byl na přání Cossima I. Medici propojen s palácem Palazzo Pitti na druhém břehu krytou chodbou, která vede i přes most Ponte Vecchio. Palác se nachází na náměstí Piazza della Signoria (Náměstí vlády) a je jednou z dominant města. Před vstupem do paláce stojí kopie Michelangelovy sochy Davida. Za ni si Michelangelo vydělal tolik, že by dnes byl několikanásobným milionářem. Socha má i s podstavcem přes pět metrů a je celá z mramoru. Třetím významným palácem je palác Palazzo Uffizi, dnes sídlo světoznámé galerie s cennými uměleckými sbírkami.
Most Ponte Vecchio přes řeku Arno stojí od roku 1345. Jeho architektem byl stavitel Neri di Fioravante. Na stranách mostu stojí malé domečky s obchůdky zlatníků, které mostu dodávají na unikátnosti. Nahoře vede chodba propojující dva florentské paláce - Palazzo Vecchio a Palazzo Pitti. Uprostřed mostu jsou tři oblouky, ze kterých se dá pozorovat proud řeky Arno. V ostatních částech mostu si připadnete jako na běžné ulici.
Most Ponte Vecchio s malými obchůdky po stranách je jednou ze zajímavostí Florencie
Na projití centra města vám bude stačit několik hodin. Pokud ale budete chtít zavítat do interiérů některých památek nebo se vyšplhat na zvonici florentského dómu, počítejte zejména v letní sezóně s dlouhými frontami před vstupem, který tak může zabrat i několik hodin. Ale i exteriéry Florencie vás nadchnou, takže pokud nebudete mít na návštěvu tolik času, musíte si říct, že přijedete někdy příště a už si ten čas necháte právě na památky tohoto renesančního města.
Jestliže budete chtít mít celou Florencii s jejími věžemi a kupolemi jako na dlani, vydejte se na vyhlídku nad městem na Piazza Michelangelo. Ten úchvatný pohled opravdu stojí za to. Florencie je nádherná nejen ve dne, ale i v noci, takže si pro její návštěvu vyhraďte alespoň jeden den i s noclehem. Večerní procházka mezi nasvětlenými paláci, katedrálami, kostely a značkovými obchody stojí za to.

VLAKEM DO FLORENCIE

Ve Florencii můžete strávit i více dní a podnikat odtud výlety do okolí. Světoznámá Pisa se šikmou věží, toskánská Siena nebo univerzitní Boloňa jsou tři města, kam se z Florencie můžete určitě vydat. A to třeba vlakem, protože do všech těchto míst je dobré vlakové spojení vlaky státního dopravce Trenitalia z hlavního florentského nádraží Firenze Santa Maria Novella (Firenze S.M.N.).
Stejně jako do Říma nebo Benátek, i do Florencie se lze dostat s jedním přestupem ve Vídni nebo v Mnichově. Při cestě přes Vídeň můžete využít nabídky Rakouských spolkových drah ÖBB SparSchiene Italien, které mají jízdenky do vozů 2. třídy k sezení od 29€ při včasném nákupu. Do Vídně můžete dojet třeba z Brna za 247,-Kč s jízdenkou zakoupenou přes e-Shop Českých drah. Cesta vlakem z Brna do Florencie a zpět tak může vyjít na 2100,-Kč pro jednu osobu. Stačí zakoupit jízdenku s předstihem.

Přímá spojení z Vídně do Florencie a zpět:

  • Wien Meidling 19:30 - Firenze S.M.N. 6:18 EN 235 Tosca (Wien Meidling - Roma Termini)
  • Firenze S.M.N. 22:09 - Wien Meidling 8:33 EN 234 Tosca (Roma Termini - Wien Meidling)