Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Cestování po Itálii

Řím je historickým městem

ZÁKLADNÍ INFORMACE      HISTORIE ŘÍMA      PAMÁTKY ŘÍMA     DOPRAVA      ZÁJEZDY DO ŘÍMA      PRAKTICKÉ INFORMACE    


HOME Cestování po Itálii

Vlakem do Říma

Vlak je pohodlný dopravní prostředek a to nejen na kratší trasy, ale i na dlouhé vzdálenosti. O tom, jak se můžete rychle a levně dostat do Říma vlakem si můžete přečíst na této stránce. Stačí přesednout pouze ve Vídni a odtud můžete do Říma dorazit přímým spojem už za 29€, nebo jet do Mnichova, odkud lze nejlevněji jet za 39€. Na této stránce shrnu základní pravidla a možnosti nákupu vlakových jízdenek z České republiky do Říma. 

Cestou z Vídně do Říma pojedete i přes horskou dráhu Semmering

Hlavní římské nádraží Roma Termini leží v centru Říma a je z České republiky dostupné s pouhým jedním přestupem. A to buď ve Vídni, nebo v Mnichově na noční vlaky, které mají Řím jako svou cílovou stanici. Pokud byste chtěli cestovat přes den, pak je potřeba přestupů více, ale jízdní doba může být i o několik hodin kratší, jelikož můžete využít italské rychlovlaky souhrnně pojmenovávané jako Eurostar Italia.

Interiér vozu ÖBB 2. třídy jezdícího do Říma, kde si v kupé můžete složit polohovací sedačky k sobě a lehnout siVarianta přes Vídeň vychází z Prahy nejlevněji na 2.351,-Kč za zpáteční jízdenku Praha - Řím pro 1 osobu a trasa trvá 19h40min (resp. 18h40min). Z Brna nejlevnější možná zpáteční jízdenka pro 1 osobu vyjde na 2.090,-Kč. Cesta z Brna potrvá 16h (resp. 15h). Časové rozdíly jsou dle zvoleného spoje. Rychlejší spojení ale má jen několik málo minut na přestup ve Vídni, proto je výhodnější jet o hodinu dříve a mít jistotu přestupu. Potřebná jízdenka za 29€ (místo k sezení) z Vídně do Říma se jmenuje SparSchiene Italien a lze ji pořídit na stránkách Rakouských spolkových drah (ÖBB).

Varianta přes Mnichov vychází nejvýhodněji v počtu 5 osob, jelikož lze mezi Plzní a Mnichovem využít Bayern-Böhmen-Ticket platný až pro 5 osob za cenu 25€ za první osobu +4,50€ za každou další osobu (až 4 spolucestující). Z Mnichova do Říma pak lze zakoupit Europa Spezial Italien / CNL SparNight za 39€/43€ za místo k sezení. Pak vychází cena za zpáteční jízdenku Praha - Řím na 1 osobu na 2.884,-Kč a cesta zabere s přestupem v Mnichově 20 hodin. Při menším počtu osob jsou ceny vyšší, jelikož cena jízdenky do Mnichova se nerozdělí mezi tolik cestujících. Jízdenky v lehátkových nebo lůžkových vozech jsou dražší. 

Běžné jízdné je oproti těmto nejnižším možným cenám mnohem vyšší. Takže čím dřív se rozhodnete, tím lépe a tím více ušetříte. V létě to chce koupit jízdenky co nejdříve, protože je po nich poptávka opravdu vysoká a spoje mohou být často vyprodány do posledního místa ve vlaku. Prodej jízdenek se uskutečňuje až 3 měsíce před datem odjezdu. V ostatních ročních obdobích není třeba tak velký časový předstih, takže třeba měsíc a někdy i méně úplně stačí, abyste dosáhli nízké ceny za jízdenku.

InterRail GlobalPass je vhodný pro cesty po celé Evropě zejména pro mládež do 26 letOBLÍBENÁ EVROPSKÁ JÍZDENKA INTERRAIL 

Mladí lidé mají v oblibě celoevropské síťové jízdenky InterRail GlobalPass, které umožňují prakticky neomezené cestovní možnosti vlakem po evropských zemích.

Dle varianty jízdenky (existují varianty do 1. a 2. třídy, pro mládež, dospělé a seniory) a počtu dní určených k cestování se ceny jízdenky liší. InterRail GlobalPass neplatí v zemi trvalého pobytu. Kromě GlobalPassu lze zakoupit také síťovou jízdenku pro jednu zemi, tzv. One Country Pass. Takže pokud do Říma přiletíte letecky a budete chtít Itálii procestovat vlakem, pak si můžete koupit InterRail Italy Pass.
K této jízdence je do některých vlaků nutno zakoupit rezervaci, ale i tomu se dá docela jednoduše vyhnout, případně je minimalizovat. Těmi s povinnými místenkami jsou například vlaky TGV ve Francii, v Itálii jsou to pak rychlovlaky typu FrecciaRossa, FrecciaArgento, FrecciaBianca, EurostarCity, souhrnně pojmenovávané jako Eurostar Italia. V těchto italských vlacích je povinná rezervace za 10€, ale lze se jim vyhnout tím, že pojedete vlaky InterCity, které mají rezervaci pouze doporučenou, nebo vlaky osobními (Regionale, Regionale Veloce), které jsou úplně bez rezervací. Sice pojedete pomaleji, ale ušetříte a více poznáte krajinu i místní lidi a jejich kulturu. A o to přece při cestování taky jde, ne?

5 dní cestování po Evropě z 10-ti denní platnosti jízdenky může mladé lidi do 26 let stát 181€ (cca 4.740,-Kč)
. Se zvyšující se délkou platnosti a počtu dní k cestování se zvyšuje také cena jízdenky.

V případě výletu do italské metropole mohou lidé s InterRailem 5/10 dní kromě cesty do Říma podniknout i cesty do dalších měst, takže je jen na nich, jaký cestovní plán si zvolí. Výhodou je, že při použití nočního vlaku vyjíždějícího po 19. hodině a přijíždějícícho po 4. hodině mohou vypsat datum následujícího dne, čímž se ušetří jeden den. Cesta z Vídně do Říma a zpět tak obsadí jen 2 políčka z pěti. Další 3 dny tedy mohou využít k dalším cestám, ačkoliv cesta Vídeň - Řím a zpět náležela do 4 kalendářních dnů. Bližší informace lze získat na stránkách Českých drah. InterRail můžete zakoupit ve kterékoliv mezinárodní pokladně ČD. 

Pokud zvolíte za jízdenku InterRail, můžete se zastavit třeba v Benátkách

e-Shop ČDJAK, KDY A KDE NAKOUPIT JÍZDENKY Včasnost nákupu jízdenek je důležitá, pokud chcete docílit nízkých cen. Pro nákup jízdenek na našem území a pro jízdenku Brno - Vídeň můžete využít e-Shop Českých drah. Pro jízdenku z Vídně do Říma využijte internetové stránky Rakouských spolkových ÖBB nebo Italských drah (Trenitalia), pro jízdenky z Mnichova do Říma stránky Německých drah DB. U všech stránek lze nastavit angličtinu, pokud byste si v němčině nebo italštině nevěděli rady. Jízdenky lze nakupovat ÖBBaž tři měsíce předem, u ÖBB dokonce s větším předstihem.

Na všech stránkách zadáte vámi požadovaný úsek, pro který si chcete jízdenku zakoupit. Následně vám vyskočí spojení s různými cenami. Budete vybírat, až se vám bude cena zdát přijatelná. Pokud dáte dnešní datum, určitě bude cena alespoň třikrát vyšší než akční nabídky. Vhodné je zadat, že chcete přímá spojení mezi Vídní / Mnichovem a Římem, abyste nemuseli hledat mezi všemi nabízenými spoji.
DB
Pro držitele síťové jízdenky InterRail lze na stránkách DB a Trenitalia vybrat, že chcete pouze místenku a to zaškrtnutím políčka GlobalPass / nur Reservierung. Přichystejte si ale číslo vašeho InterRailu, které může průvodčí ve vlaku porovnávat. Pak si můžete pro svůj spoj zakoupit místenku dopředu pohodlně přes internet.


vlakem.netPro konzultaci variant a cen jízdenek doporučuju stránky http://www.vlakem.net

Na těch si pěkně srovnáte, kterou jízdenku potřebujete, jaké je spojení, kolik vychází nejnižší možná cena za osobu v případě cesty jedné až pěti osob. Kromě Říma stránky nabízejí spojení a ceny i do ostatních velkých evropských měst.

ŘÍM - ÚVOD
FOTOGALERIE ŘÍMA
KAM V ŘÍMĚ
DOPRAVA DO ŘÍMA
VLAKEM DO ŘÍMA
UBYTOVÁNÍ V ŘÍMĚ
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA
Reklama: