Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Cestování po Itálii

Řím je historickým městem

ZÁKLADNÍ INFORMACE      HISTORIE ŘÍMA      PAMÁTKY ŘÍMA     DOPRAVA      ZÁJEZDY DO ŘÍMA      PRAKTICKÉ INFORMACE    


HOME Cestování po Itálii

Kam v Římě

Kam můžete v Římě kromě jeho památek vyrazit? To je otázka, kterou si asi položí mnoho návštěvníků tohoto města a zejména ti, kteří už tady třeba někdy byli a chtějí v Římě zažít něco víc. Kam třeba zajít na jídlo, na kávu, kde dobře a levně nakoupit, nebo kam se vydat za adventními trhy? To se dozvíte v tomto příspěvku. 

Atmosféra předvánočního Říma je krásná

Většina z českých turistů míří do Říma v létě, kdy se zde zastaví během dovolené u moře. Ale i další roční období jsou v Římě příjemná a vydat se do Říma třeba v době před Vánocemi vůbec nemusí být špatný nápad. Navíc zde budou rozhodně panovat příjemnější teploty než v České kotlině a i sluníčko se na vás v tuto roční dobu usměje. Další výhodou ostatních ročních období je menší počet návštěvníků Říma, takže třeba ani nebudete na ulicích potkávat davy fotografujících turistů a ukáže se vám tradiční Řím ve své plné kráse, což určitě mnozí z nás ocení.

Restaurace s názvem "ristorante" nebo "osteria" jsou sice dražší, ale výběr je velikýKAM NA JÍDLO Italská kuchyně, je jednou z nejoblíběnějších světových kuchyní. Mezi její hlavní přednosti patří pizza, těstoviny (pasta) na různé způsoby a pokrmy z ryb a plodů moře. Výborné jsou také italské sýry a salámy či šunky. Kdo by neznál parmezán, mozzarellu, nebo parmskou šunku? Mezi alkoholem vede italské víno, ať už bílé nebo silnější červené, nebo některé místní produkty, jako třeba neapolské limocello. Ale ani pivo našince neurazí - známé je například Peroni, Nostro Azurro, Moretti.

Dobrým místem, kam se můžete vydat v Římě na večeři nebo oběd, je čtvrť kolem náměstí Piazza Navona a Trastevere. V této části Říma se nachází hodně restaurací a barů a ceny nejsou až tak vysoké. Výhodné je zajít buď do restaurace zvané trattoria, což je restaurace s italskou kuchyní a samozřejmostí je zde italské víno. Na výběr je velké množství jídel a chodů. Ceny hlavních chodů se pohybují zhruba od 8€.  V trattoriích si můžete dát i polévky nebo italskou pizzu, jejíž cena se pohybuje od 6€. Mezi nejoblíbenější pizzy patří Margerita, Napoletana, Prosciutto, Quattro Formaggi, Capricciosa a další. Nejlépe je dát si pizzu přímo v pizzerii. Ty najdete po celém Římě a ceny budou na všech místech skoro stejné. Stejně tak výbornou italskou zmrzlinu si můžete zakoupit po celém Římě na místě zvaném gelateria.

Ochutnat můžete kromě některého z italských vín také citronový likér původně z Neapolska zvaný limoncello, který si nemůžete splést díky jeho nezaměnitelné žluté barvě. Během procházky Římem také určitě narazíte na spoustu stánků s rychlým občerstvením, pizza je zde levnější než v pizzerii, ale často má méně ingrediencí. A během návštěvy města si přece každý zaslouží poznat atmosféru italské restaurace a ochutnat pravou italskou kuchyni, tak proč jíst jen na ulici u stánku... Pokud se rozhodnete sednout si do osteria nebo do ristorante, počítejte s mnohem vyššími cenami za jídla i nápoje.

Nezbytnou součástí italské snídaně a vlastně i celého dne je káva. Pokud se rozhodnete dát si v Itálii kávu, máte na výběr hned několik druhů. Můžete si dát piccolo, což je malý šálek silné kávy. Další možností je espresso (lungo), což je větší a slabší káva. Pokud si ji ale i tak nepřejete mít silnou, můžete si dát třeba latté macchiato nebo cappuccino. Jako správní Italové byste si měli ke snídani dát něco sladkého (třeba croissant nebo napoletane) a právě šálek kávy, který ten den zvládnete ještě několikrát. 

Prodejci obrázků se vyskytují třeba kolem Piazza di SpagnaKAM V ŘÍMĚ ZA NÁKUPY Pokud zavítáte do Říma a máte třeba bydlení s vlastní kuchyní, budete si chtít nakoupit italské potraviny, abyste si mohli připravit výbornou večeři. V takovém případě si můžete čerstvé ingredience pro přípravu pokrmů zakoupit od lokálních producentů na tržištích, z nichž nejlepší jsou na Campo de´Fiori a Piazza Navona. Také ve čtvrti Trastevere na druhém břehu řeky naleznete prodejce s čerstvými potravinami vhodnými pro přípravu italských specialit.

A jestliže máte chuť na nakupování módního oblečení nebo obuvi, jsou pro vás vhodné lokality v centru Říma, jako jsou ulici Via del Corso, Via Ottaviano, oblast kolem Piazza di Spagna, nebo třeba prostory hlavního nádraží Roma Termini, kde v posledních letech vzniklo několik obchodů s módou. Jestliže chcete nakoupit oblečení levně za přijatelnou kvalitu, můžete zavítat do čtrvti Trastevere, kde se pořádají trhy s oblečením.

Kromě nákupů lokálních produktů, módy a obuvi v Římě na ulicích narazíte na množství pouličních umělců, prodejců suvenýrů a malířů. Poslední zmiňovaní vám budou nabízet svá díla s italskými motivy, ale také váš vlastní portrét, který jsou schopni zhotovit za několik minut. Pokud si vyberete toho správného umělce, opravdu si budete sami sobě podobní a získáte tak památku na návštěvu Říma. Někteří malíři však dělají jen karikatury. Nechat se zvěčnit můžete například kolem náměstí Piazza di Spagna a Španělských schodů.

ADVENTNÍ TRHY A VÁNOČNÍ ATMOSFÉRA V ŘÍMĚ Itálie je zemí se silnou křesťanskou tradicí, takže i oslavy Vánoc v tomto městě mají úžasnou atmosféru. Hlavní římské ulice a náměstí se rozsvítí pomocí tisíců žárovek do barev a nejen že tak budete moct věčné město obdivovat ve dne, ale i v noci při krásném osvětlení. Vánoční stromy jsou stejně jako u nás oslavou Vánoc a ty největší z nich najdete u Kolosea, na Piazza Venezia a ve Vatikánu na Svatopetrském náměstí. Mohutné vánoční stromy zdobené stovkami žárovek budou zdobit tato prostranství po celý prosinec.

Jestliže chcete zakoupit vánoční cukroví, ozdoby, suvenýry nebo hračky, pak se vydejte na některý z adventních trhů. Největší z nich se nachází na barokním náměstí s kostely a fontánami Piazza Navona. Ve zdobených dřevěných domečcích vám prodejci budou nabízet vše, co se s Vánoci pojí. Někteří vám nabídnou i ochutnávku jejich produktů, vánočního cukroví, koláčů, pudingů... Pokud budete chtít ochutnat, sluší se následně zakoupit alespoň malé množství těchto dobrot. Na Piazza Navona bude v období před Vánoci na malé návštěvníky čekat také typický kolotoč a prodejci hraček. 

Vánoční atmosféra u Kolosea

Pokud jste se právě teď rozhodli zavítat do italské metropole, můžete si vybrat ze zájezdů, ubytování nebo letenek ve vyhledávacím formuláři v levé části stánky. Adventní Řím je vskutku krásným zážitkem a spestřením všedních dní :-)

Krásný pobyt v Římě a spoustu zážitků kulinářských i kulturních vám přeje autor těchto stránek!

Martin Blaťák                

ŘÍM - ÚVOD
FOTOGALERIE ŘÍMA
KAM V ŘÍMĚ
DOPRAVA DO ŘÍMA
VLAKEM DO ŘÍMA
UBYTOVÁNÍ V ŘÍMĚ
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

Vyhledávání zájezdů do Říma:

Dovolená Řecko