Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Cestování po Itálii

Řím je historickým městem

ZÁKLADNÍ INFORMACE      HISTORIE ŘÍMA      PAMÁTKY ŘÍMA     DOPRAVA      ZÁJEZDY DO ŘÍMA      PRAKTICKÉ INFORMACE    


HOME Cestování po Itálii

Forum RomanumZákladní informace o Římu

Řím je hlavním městem Itálie a leží na březích řeky Tibery v regionu Lazio, který je jedním ze středoitalských regionů. Ve městě žije asi 2,7 milionu obyvatel a je největším městem v zemi. Řím je politickým, administrativním a kulturním centrem státu a díky své dlouhé historii jedním z nejvýznamnějších historických a kulturních středisek světa.

K moři je to z Říma jen několik kilometrů, takže i Římané si mohou při volném odpoledni jen tak vyjet na pláž a odprostit se od shonu velkoměsta. Pokud budete ve městě v letních měsících, je nutno počítat s velkým množstvím turistů u všech hlavních památek, ale i v zapadlejších uličkách, kavárnách či restauracích. Řím zkrátka patří k nejnavštěvovanějším turistickým destinacím na světě, proto se není čemu divit. Dle statistik je Řím evropskou trojkou (po Londýně a Paříži) se 6 miliony návštěvníků ročně. Praha je v žebříčku sedmým nejnavštěvovanějším evropským městem s asi 4 miliony návštěvníků za rok. 

Mezi nejznámější římské památky patří Koloseum, Forum Romanum, Panteon, Andělský hrad, Španělské schody, Fontana di Trevi, Piazza Navona nebo také zahrady a paláce jako Villa Medici, Villa Borghese s přilehlým parkem a další. Zajímavostí jsou římské katakomby nebo velké množství kostelů s bohatě zdobenými interiéry. 

Koloseum v Římě

Jak už je pro Itálii typické, jedním z nejčastějších pokrmů jsou i v Římě těstoviny na různé způsoby, ryby a plody moře a ke snídani se nejčastěji chodí do barů nebo bister na něco sladkého a kávu, cappuccinno, latté, café macchiatto, espresso a další pochutiny tohoto druhu. Italská kuchyně je lehčí než ta česká a je také zdravější. A nebyli bychom snad ani v Itálii, kdybychom neokusili místní víno, sýry, šunku nebo výtečnou italskou zmrzlinu.

Součástí Říma je nejmenší stát světa Vatikán, který leží na pravém břehu řeky Tibery. Jeho nejvýznamnější památkou je bazilika sv. Petra se Sixtinskou kaplí. Také tato skutečnost ovlivňuje množství turistů ve městě, jelikož mnozí z nich míří právě do Vatikánu. 

Z České republiky se můžeme do Říma dostat jak po zemi, tak vzduchem. Vzdušnou čarou je vzdálenost mezi Prahou a Římem asi 920 kilometrů, po zemi je to více a je nutno překonat Alpy mezi Rakouskem a Itálií. Po silnici je to pak asi 1300 km. Vlakem se lze do Říma dostat buď přes Vídeň, nebo přes Mnichov, vždy s přestupem v těchto městech. Jízdenka z Vídně do Říma lze při včasném nákupu pořídit na stránkách Rakouských spolkových drah (ÖBB) už za 29€ (cca 750Kč). 


ŘÍM - ÚVOD
FOTOGALERIE ŘÍMA
KAM V ŘÍMĚ
DOPRAVA DO ŘÍMA
VLAKEM DO ŘÍMA
UBYTOVÁNÍ V ŘÍMĚ
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA
Reklama:

Dovolená Řecko