Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Cestování po Itálii

Řím je historickým městem

ZÁKLADNÍ INFORMACE      HISTORIE ŘÍMA      PAMÁTKY ŘÍMA     DOPRAVA      ZÁJEZDY DO ŘÍMA      PRAKTICKÉ INFORMACE    


HOME Cestování po Itálii

Doprava do Říma

Řím je dlouhodobě jednou z nejnavštěvovanějších turistických destinací na světě. Ročně do Věčného města zavítají miliony turistů ze všech kontinentů. K tomu, aby se do Říma dostali využívají zejména letecké a silniční dopravy. Ale i železnice může být příjemným způsobem, jak se do hlavního města na Apeninském poloostrově dostat. A to i od nás, stačí přesednout pouze ve Vídni a můžete sem dorazit přímým spojem už za 29€.Na této stránce shrnu všechny alternativy, na stránce Vlakem do Říma najdete podrobnější informace o možnostech cesty po železnici.

Jízda přes Alpy po Brennerské železnici poskytuje cestujícím krásné výhledy

LETADLEM DO ŘÍMA Letecká doprava bývá řazena k nejpohodlnějším způsobům dopravy, je také nejrychlejší, ale pro životní prostředí není zrovna ideální. I tak do Říma turisté míří nejčastěji právě letecky na jedno ze dvou hlavních letišť, kterými jsou Leonardo da Vinci-Fiumicino a Ciampino. Obě letiště jsou s centrem města dobře propojena hromadnou dopravou, ať už vlaky nebo autobusy. Letenky do Říma lze v různých akcích charterových společností sehnat už od1.500,-Kč v obou směrech. Za tuto cenu jste ale většinou omezeni ohledně zavazadla, které můžete mít jen příruční. Pokud potřebujete i zavazadlo větší, musíte si připlatit, a tím může cena vzrůst o několik set korun (dle letecké společnosti, se kterou poletíte). Běžná cena zpáteční letenky pro jednu osobu se pohybuje okolo 3.500Kč. Let Praha - Řím trvá necelé 2 hodiny, nutno připočíst dobu na letišti před odletem a po příletu, cestu z/do centra města. Pak se bude celková doba pohybovat okolo 5-6 hodin.Z Brna ani Ostravy přímé lety do Říma nejsou.

Cestou po dálnici přes Alpy mezi Rakouskem a ItáliíAUTEM, AUTOBUSEM DO ŘÍMA Cesta po zemi a po silnici je druhou nejčastější variantou. Autem se trasa Praha - Řím dlouhá asi 1300km urazí za cca 13 hodin bez přestávek. Bez použití placených silnic se doba jízdy prodlouží asi na 18-20 hodin dle zvolené trasy. Rakouská desetidenní dálniční známka stojí 8,30€ (cca 230,-Kč). Mýtné v Itálii z Brenneru/Tarvisia do Říma činí shodně zhruba 47€ (cca 1.300,-Kč) v jednom směru. Celkem tedy trasa Praha - Řím vyjde osobním autem na cca 10.000,-Kč. Z Brna je Řím vzdálen asi  1250km, po neplacených silnicích cesta zabere cca 18hodin, po placených  asi 12-13 hodin, přičemž náklady jsou jen o něco nižší než z Prahy. 

Autobusové přímé spojení existuje několikrát týdně mezi Prahou a Římem i mezi Brnem a Římem. Cena jednosměrné jízdenky se pohybuje okolo 1.500-2.000,-Kč, v akci lze jednosměrnou jízdenku koupit od asi 950,-Kč. Zpáteční jízdenka pro jednu osobu z ČR tak může vyjít na 2.000-4.000,-Kč. Z Prahy do Říma cesta autobusem trvá 18-22 hodin, z Brna potom 19h. Cestování autobusem ale patří k náročnějším způsobům dopravy, jelikož jsme omezeni pouze na svoji sedačku, kterou jsme si při koupi jízdenky vybrali. Sice nám může být k dipozici promítání filmů, občerstvení a jsou dělány pravidelné přestávky, ale i tak je cestování autobusem dost náročné. Nemluvě o toaletě, která dnes v moderních autobusech sice nechybí, ale přece jen nás řidiči vždy vyzývají k tomu, abychom ji využívali co nejméně, že je rychle zaplněná a raději počkali na přestávku ve zhruba tří hodinových intervalech. Stejné platí pro cestování s cestovní kanceláří, kdy už je ale cena dopravy nižší a celý zájezd do Říma i s dopravou, průvodcem a ubytováním může vyjít i na 3.000,-Kč.

VLAKEM DO ŘÍMA Cesta vlakem je podle mě tou nejlepší variantou, jak se do Říma dostat. Sice neexistuje přímé vlakové spojení mezi Českou republikou a Římem, ale postačí nám pouhý jeden přestup a to buď ve Vídni nebo v Mnichově, podle toho, co je pro nás výhodnější a taky podle počtu cestujících, protože přes Rakousko je to levnější, pokud jede méně osob. Při cestě přes Mnichov vychází cesta výhodněji než pro samostatné cestující při třech až pěti cestujících.
Vlaky Rakouských drah (ÖBB), které jezdí na trase Vídeň - Řím, patří svým komfortem k nejlepším evropským vozům
Vlak má oproti autobusu výhodu ve větší volnosti pohybu, neomezení v množství zavazadel, možnosti užívání toalet, občerstvení, možnosti jízdy v lehátkových nebo lůžkových vozech v úseku mezi Vídní, respektive Mnichovem a Římem. Veškeré vlaky jezdí denně, takže si nemusíte vybírat den, kdy musíte odjet. Jen je třeba pro nízkou cenu jízdenky nakupovat dopředu s až tříměsíčním předstihem před datem odjezdu. Funguje zde tedy obdobný princip jako u letenek.
Při včasném nákupu se lze dostat na cenu 2.351,-Kč za zpáteční jízdenku Praha - Řím, při cestě přes Mnichov je nejnižší možná cena za zpáteční lístek 2.884,-Kč. Cesta oběma trasami trvá shodně 19 hodin. Pokud byste přestoupili někde navíc (a použili italské rychlovlaky), může být jízdní doba kratší, ale cena stoupne.

Více o možnostech cesty vlakem do Říma se dozvíte v sekci Vlakem do Říma.


ŘÍM - ÚVOD
FOTOGALERIE ŘÍMA
KAM V ŘÍMĚ
DOPRAVA DO ŘÍMA
VLAKEM DO ŘÍMA
UBYTOVÁNÍ V ŘÍMĚ
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA
Reklama: