Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Cestování po Itálii

Řím je historickým městem

ZÁKLADNÍ INFORMACE      HISTORIE ŘÍMA      PAMÁTKY ŘÍMA     DOPRAVA      ZÁJEZDY DO ŘÍMA      PRAKTICKÉ INFORMACE    


HOME Cestování po Itálii

Benátské náměstí (Piazza Venezia) v době malého provozuDoprava v Římě

Pokud se vydáte do hlavního města Itálie, mohly by se vám hodit informace o městské hromadné dopravě. Řím nabízí hned několik možností, jak se po tomto městě přesouvat. Ale věřte, že pěšky to taky není nijak daleko a dá se vše bez problémů a užití městské hromadné dopravy absolvovat.

METRO V ŘÍMĚ - Italské hlavní město disponuje dvěma linkami metra, ze kterých se lze dostat k některým římským památkám. Jedna je červená (A), druhá modrá (B). Obě linky metra se kříží na hlavním vlakovém nádraží Roma Termini. Zastávkami, odkud se lze vydat k některým turistickým cílům jsou: Flaminio - Piazza del Popolo, Spagna, Barberini - Fontana di Trevi, Repubblica - Teatro Opera, Colosseo, Circo Massimo. Intervaly metra jsou časté, zhruba každé 1-3 minuty ve špičku, jinak kolem 5 minut. Jízdenky je nutné označit v turniketech.

AUTOBUSY V ŘÍMĚ - V Římě existuje asi 300 autobusových linek. Některé autobusy zastavují všude (jezdí po kratších trasách), jiné jsou zrychlené a staví jen někde. Na dodržování jízdních řádů se moc nehledí a tak prostě nasedněte do vašeho prvního, který jede. Pozemní doprava v Římě je totiž dost závislá na aktuálních dopravních zácpách a situaci. Doprava v Římě je totiž velmi hustá, jezdí zde kromě obrovského množství osobních automobilů také pro Itálii tolik typické skútry. Odlišností od českého systému je, že se nasedá předními a zadními dveřmi, vystupuje se prostředními.

TRAMVAJE V ŘÍMĚ - Řím má 6 tramvajových linek, které jsou o něco spolehlivější než autobusy městské hromadné dopravy. Za vyhlídkové trasy jsou považovány linky 3 a 19. Vozový park římské hromadné dopravy je postupně obnovován a modernizován, ale není výjimkou narazit na vozidla stará několik desetiletí, která od dob svého vzniklu téměř neprošla úpravami. 

TYPY JÍZDENEK - Dopravu v Římě zajišťuje společnost ATAC ( http://www.atac.roma.it ). Jízdenky se nakupují v automatech, kioscích nebo na nádražích a na letišti.

  • Jednorázová jízdenka stojí 1€ (BIT) a platí po dobu 75 minut od jejího označení. Do metra ale můžete nastoupit jen jednou.
  • Celodenní pak stojí 4€ (BIG) a je platná do půlnoci dne označení, nikoliv 24h od označení!
  • Další možností je jízdenka za 5€ (MULTIBIT), která vám umožní užít římskou dopravu celkem 5x i v jiné dny. Pokud se tedy vydáte na více dní, můžete použít právě tuto variantu pěti jízdenek.
  • Třídenní jízdenka stojí 11€ (BTI) a neomezuje vás v počtu jízd během třech dnů od označení.
  • Týdenní varianta, tedy na 7 dní, stojí 16€ (CIS). 

Všechny typy jízdenek je nutné před prvním nástupem označit v turniketech nebo označovačích. Pokuta při jízdě na černo se může vyšplhat až na 150€.

DOPRAVA NA LETIŠTĚ FIUMICINO - Hlavním římským letištěm je Fiumicino - Leonardo da Vinci International Airport ležící kousek od moře. Nejlepší je asi využít vlakové dopravy jezdící v pravidelných intervalech z letiště na hlavní nádraží Roma Termini. Vlaky společnosti Trenitalia pojmenované Leonardo Express, kterým cesta zabere asi 30 minut, jezdí v intervalu 30 minut a stojí 14€.
Druhou variantou je regionální vlak linky FR1, který zastavuje v některých stanicích a stejně jako Leonardo Express končí na nádraží Roma Termini. Jeho jízda je sice o něco pomalejší, ale stojí 8€. Během cesty z letiště zastaví v Římě na nádražích Trastevere, Ostiense, Tuscolana, Termini a Tiburtina. Takže pokud budete v některé z těchto čtvrtí bydlet, můžete využít právě tento spoj, kterému to do centra trvá asi 45 minut.

Regionální vlak společnosti Trenitalia opouští nádraží Roma San Pietro

ŘÍM - ÚVOD
FOTOGALERIE ŘÍMA
KAM V ŘÍMĚ
DOPRAVA DO ŘÍMA
VLAKEM DO ŘÍMA
UBYTOVÁNÍ V ŘÍMĚ
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA
Reklama: